Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistrovství ČR 2013

20. 10. 2013

19.10 proběhl v Lednici závod Mistrovství ČR - Zlatý box. Jednalo se tedy o mistrovský závod v kterém se uděluje titul  MISTR ČESKÉ REPUBLIKY:  jednou ročně, lze  jej zapsat do PP popřípadě i do rodokmenu budoucích štěňat.  Co o tomto titulu hovoří Národní dostihový a coursingový řád ČMKU? (dále jen NDaCŘ)

2.4.7 Dostihové tituly

a) Mistrovské tituly jsou: Mistr ČR na krátkou trať, Mistr ČR, Mistr Čech, Mistr Moravy, Mezinárodní mistr ČR. Tituly Mistr ČR na krátkou trať, Mistr ČR, Mistr Čech a Mistr Moravy lze udělit  pouze psu v majetku občana České republiky nebo členovi ČMKU. Titul Mezinárodní mistr ČR je možné zadávat na národním (CACT) i mezinárodním (CACIL) dostihu. Titul zaznamenává vedoucí dostihu na žádost majitele psa do průkazu původu psa. Mistrovské tituly se udělují za každé pohlaví zvlášť, i když se běží mix běh. Titul Mistr ČR na krátkou trať, Mistr ČR, Mistr Čech, Mistr Moravy a Mezinárodní mistr ČR se zadává jen jednou za kalendářní rok.

 

Co z tohoto vyplývá? Že titul může obdržet pouze pes jahož majitelem je občan České republiky. Pokud  je na prvním místě pes zahraničního účastníka, nemůže tento titul získat a dostane ho  pes v majetku občana České republiky, který se umístil nejlépe ač  třeba i na pátem místě. Pokud se  nezúčastní  v plemeni žádný pes českého majitele, nebude titul udělen. 

 

Proto mezi účastníky vznikla vlna vzrušení, když při vyhlašování  vítězů obdržel  titul Mistr ČR pes majitele ze Slovenské republiky a o tom, že by měl být tedy aspoň členem  českého klubu pod patronací ČMKU, opravdu nevěděl. A pochopitelně členem  není.

 

Proč k tomu došlo? Nedopatření? Neznalost řádu pořadateli? Vše se dá pochopit a hlavně ještě napravit. Omluvit se slovenskému účastníkovi, pozvat znovu majitele i psa, který má na titul nárok, předat titul, pohár a dečku zavěsit na  záda správného psa.

 

Ovšem jaké zděšení mezi přítomnými nastalo, když se po upozornění na toto porušení řádu,  od vedoucího dostihu dověděli, že toto ustanovení NDaCŘ odporuje Mezinárodnímu dostihovému a coursingovému řádu FCI, neboť diskriminuje zahraniční účastníky (naprostá hloupost),   mezinárodní řád toto vůbec neřeší. Dále pak to, že pořadatel toto již takto uděluje několik let, neb by jinak zahraniční účastníci nepřijeli. To si opravdu nikdo řády nepřečetl a neprotestoval proti jeho porušování? To komise DaC ČMKU, nezjistila toto pochybení z hlášení a výsledků, které má pořadatel za povinnost odevzdávat?  A co na to hlavní rozhodčí těchto dostihů? Opravdu podivné !

 

A jak to celé dopadlo?  Vedoucí dostihu rozhodl opravdu šalamounsky. Udělil titul i nejlepšímu psovi v majetku občana České republiky. Takže pro rok 2013 má Česká republika dvakrát MISTRA ČR  italský chrtík  - pes a greynhound - pes. Zajímavé že?

Z této situace vzniká několik otázek:

1) je možné, aby vedoucí dostihu  rozdával tituly?

2)je možné ignorovat ustanovení NDaCŘ ?

3) jak znají řády  členové pořadatelské organizace a jak rozhodčí?

4) jak  a kdy má prokázat zahraniční účastník, že je členem českého klubu potažmo ČMKU, aby mohl titul obdržet?

 

Znáte odpovědi?         Pište na  zlatystrapec@seznam.cz

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Statistiky

Online: 1
Celkem: 87634
Měsíc: 1856
Den: 83