Jdi na obsah Jdi na menu
 


INTER BOHEMIA 2014

6. 4. 2014

V sobotu 5.4 se uskutečnil na Kolínské dostihové dráze tradiční první dostih sezony. Bylo přihlášeno rekordních 112 psů i když mnozí majitelé si spletli trénink a závody a hlásili své psy i na rovinky. Velký počet psů souvisí i s měřením italských chrtíků a vipetů, které se ten den na dráze  konalo.

Poprvé v životě jsem se setkala s tím, že rozhodčí mají  nadstandartní zrak.  Neboť   někteří rozhodčí, kteří byli ten den pořadatelem nominováni na tyto mezinárodní závody, usoudili, že někteří vipeti mají  nadstandartní výšku a jako protes odmítli  běhy ve kterých příslušní psi měli běžet posuzovat. Narušili tím velmi průběh celého závodu, přidělali starosti pořadatelům i majitelům psů a určitě porušili řád na ochranu zvířat tím, že psi v době rozhodování byli ve stresu, neboť již byli podle časového plánu připraveni na běh.

Je sice pravdou, že proti naměřné výšce některých vipetů, kteří se zúčastnili daného závodu byl podán protest k DaCK ČMKU, ale tato je pouze poradním sborem Předsednictva ČMKU a každé její rozhodnutí musí schválit předsednictvo ČMKU a přestože  členové komise byli v dostatečném počtu zastoupeni, nemohou učinit žádné rozhodnutí  bez  schválení předsednictva ČMKU. Proto ani navrhované řešení protestujících rozhodčích nebylo možno uskutečnit.  Klade se otázka co bylo záměrem oněch rozhodčích, kteří ač nemají znát a vědět, který pes je právě na dráze, rozhodli sami pro sebe, že  nebudou posuzovat, protože svým nadstandartním zrakem  zjistili vyšší výšku vipetů?  Odpovědí je mnoho, ale zřejmě žádná nebude v souladu s Národním dostihovým a coursingovým řádem ČMKU.

Je nutné pochválit pořadatele za to, že přes toto vše zvládli  celou situaci tak, že se závod dokončil a někteří účastnici, ani nezpozorovali opravdové napětí, které  odstupující rozhodčí nastolili. A pevně věřím, že pořadatel udělá vše pro to, aby zval na posuzování takové rozhodčí, kteří budou znát řády, své povinnosti i práva a  zajistí tím hladký průběh závodu.

Hlavní rozhodčí, jistě ve své zprávě uvedl všechny skutečnosti a je teď pouze na DaCK jaké navrhne řešení a předloží jej  Předsednictvu ČMKU, které také rozhodne o dalším postupu, tak aby se toto již nemohlo opakovat.  Vzhledem k tomu, že celému případu byl přítomen i předseda DaCK  doufám, že bude vše brzy vyřešeno a veřejnost  bude informována.

V. Malátková

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Statistiky

Online: 2
Celkem: 87635
Měsíc: 1857
Den: 83