Jdi na obsah Jdi na menu
 


starost o chrta - materiál cca 30 let starý :-)

6. 4. 2016

 

Při zimních mrazech, kdy se psovi nechce ven, byl  objeven tento materiál, je napsaný na stroji přes kopírák na dřevitém žlutém papiru. Není znám ani autor, ani rok vydání, ale myslím, že zajímavý, hlavně pro dlouhé zimní večery je :-)

ČÁST 1  kapitola I  Potrava a její složky

ČÁST 2 kapitola II Druhotné složky potravy

ČÁST 3 kapitola III odstavení, odchov a výcvik štěňat

          kapitola IV Jak trénovat štěňata

ČÁST 4 kapitola V   trénink

Pro upřesnění z textu je patrno, že se jedná o materiál přeložený z angličtiny a je o všem co se týká  dostihových chrtů.  Pro zajímavost  začínám tréninkem:-)

ČÁST 4 kapitola V trénink

Při úspěšném tréninku je  třeba si stále uvědomovat určité důležité věci. O některých jsme se již zmínili. Nesmíme však zapomenout také na svaly a na jejich činnost. Pes je schopen dosáhnout vrcholné rychlosti jen tehdy, když má svaly dobře vyvinuté a pružné a všechny části těla jsou v dokonalé harmonii. Dobře vyvinutý a vytrénovaný pes stojí zpříma, nohy pevně na zemi, tělo napjaté a ostražité, oči jasné, svaly dobře znatelné a ohebné /ne tvrdé, ale pružné/. Srst se svítí a leží těsně u ohebné kůže, pod kterou není ani znaménko přebytečného tuku. Dokonylý obraz zdraví, vitality a připravenosti.

Příprava psa k tomuto stádiu vyžaduje od začátečníka dost věcí - znalost krmiva a jeho funkci, znalost tréninku, umění masáže a znalost obvyklé péče o nohy a péče hygienické vůbec.

Trénink je třeba rozložit do série opakovaných cyklů, během kterých se  energie vytvoří a zase spotřebuje a pes přitom na váze ani neztratí ani nezíská. Přebytek jídla, který se nevydá  svalovou činností, se mění na tuky a ukládá se jako tuková zásoba nejen pod kůží, ale i kolem životně důležitých orgánů - srdce, ledvin atd.

Základem ze kterého musí vycházet všichni, kdož chtějí chrty udržovat ve stádiu dokonalého zdraví a způsobilosti, je znalost o krmení a jeho správném využití. Udržovat psa ve formě, to znamená dopřát mu potravu a cvičení v takovém poměru, který mu dá fyzické i duševní zdraví.

Stupeň rychlosti chrtů je vrozený, ale je velmi dobře známo, že užíváním určitých povzbuzujících léků a prostředků může působit na nervový a svalový systém a způsobit tak nepřirozeně optimální stupeň rychlosti. Takové drastické metody k získání vítězství mohou zkoušet jen darebáci nebo blázni. Bohužel, ale najdou se takoví lidé, kteří jsou schopni riskovat zničení dobrého chrta a dají mu uživat tajná narkotika = dopují ho. Tento způsob musí být přísně zakázán.

Toto dopování nemá samozřejmě nic společného s posilujícími prostředky, které se podávají v krmení během tréninku - jde o zákonité, neškodné a hodnotné přípravky k získání dobré formy přirozenou cestou.

Nejdelší čas, v jaký může trenér doufat, že by mohl udržet svého psa ve vrcholné  formě je asi 5 týdnů. Pes by měl pak asi 2 týdny odpočívat a po té následuje 10 denní kondiční trénink k získání formy. Po něm přijde úspěšná doba závodů. Psovi potom musíme zase dopřát dlouhý odpočinek /asi 1 měsíc/, během kterého se mu jídelníček změní na odpočinkovou dietu. pokud se trenér bude řídit tímto pravidelným cyklem, nikdy se mu nestane, aby mu pes spadl z formy, ale naopak bude stále v dobré formě.

Plán cvičení: Cvičení plánujeme podle druhu běhů. Můžeme je rozdělit na 3 části: běh na 275 - 400 yardů = sprint, běh na 500 - 525 yardů = středně dlouhé trati, běh na 600  - 675  yardů a 700 a více = dlouhé trati pro vytrvalce.

Všechny druhy cvičení by měly začít nejdříve procházkou, chůzí. Během stejnoměrného rytmu chůze jsou rovnoměrně rozvíjeny svaly. Jsou to zejména plíce, které přivádějí kyslík do krve. Aktivním cvičením, bez únavy a napětí nervového systému nebo srdce se tak vytváří energie ve svalech. Zároveň se vytváří v těle i dostatečné teplo, které spaluje nadbytečný tuk. Nesmíme  ovšem zapomínat na to, že procházka stejně jako všechna předešlá cvičení, musí být dělána rozumně a podle plánu.

Jednoduchý plán vycházek: Procházky nejprve začneme v pomalém tempu, které pak postupně zvyšujeme, dokud nedosáhneme správného a předem naplánovaného stupně rychlosti a vzdálenosti. Je třeba pracovat podle předem připraveného časového plánu. Začneme hodinovou procházkou rychlostí asi 3 míle za hodinu = 1,5 míle tam a 1,5 míle zpátky, stále stejným tempem. Nezvyšujeme rychlost chůze, protože cvičení by bylo mnohem nyamáhavější. Postupujeme tedy tak, že se se svým psem procházíme hodinu denně a to: 1 den rychlostí 3 míle za hodinu, 2.den rychlostí 4 míle za hodinu, 3 den rychlostí 5 mil za hodinu

Jestliže cvičení se nám bude zdát málo namáhavé, můžeme zvýšit délku procházky na 1,5 hodiny rychlostí 5 mil za hodinu, celkem tedy pes ujde asi 7 mil procházkovým krokem, což bude lepší než vycházka na dvě hodiny rychlostí 4 míle za hodinu.

Čím namáhavější cvičení bude psu uloženo, tím důležitější bude nahradit vydanou energii a ztracené teplo. Při tomto druhu tréninku je nutno zvýšit psu porci masa na 1,5 - 2 libry denně nebo dodat dostačující množství obilných vloček k vyvážení takového množství masa. Trenér musí v této přípravné době nejprve psa dostat na jeho správnou běžeckou váhu a tu udržet celou dobu cvičení. Když se stane, že pes zhubne, musí mu buď začít dávat méně namáhavé cvičení nebo větší porce masa  a obilovin. Začátečník musí také pamatovat na to, že do jídelníčku musí být zařazeny zdroje základních vitamínů a minerálních látek /ze zeleniny a vnitřností/. Pokud nejsou zařazeny v jídle musí být dány v doplňcích - vitamín D v koncentrovaném Kaflo Dexu /5 kapek denní dávka/, sušené pivovarnické kvasnice v práškové formě /1-2 polévkové lžíce denně/. Během doby kdy je pes trénován l přípravě vrcholové formy, udělá trenér nejlépe, když pravidelně váží psa na váze a nespoléhá se na vlastní odhad váhy.

Dříve než se pes po procházce vrátí do svého psince, musí ho trenér masírovat nejméně 10 minut. Musí také psovi prohlédnout nohy a umýt mu je v roztoku horké vody a Dettolu / 1 díl Dettolu na 50 dílů vody. Po umytí vysušíme kůži na tlapách a vetřeme do ní trochu Padsanolu. Zabráníme tak popraskání a loupání kůže a zároveň ochráníme nohy před infekcí. Při mytí odstraníme z nohou všechnu špínu, bláto atd. a také jí odstraníme okolo drápů a pod kůží, která drápy obklopuje. Zjistíme rozštěpené, natržené a zlomené drápy, malá poranění /píchnutí, říznutí a oděrky/ a léčíme je. Poraněné drápy nakrátko zastřihujeme dokud nevyrostou z roštěpené formy.

Jak provádět masáže: Jak jsme si už řekli, masáž je nutná záležitost před vycházkou a po vycházce. Masáží se uvolní svaly a zabrání se ztrnutí svalů po cvičení. Výborným masážním prostředkem je k tomuto účelu nový masážní lék Alco-Ectotin.

Při vytvoření dobré kondice psa je tedy podstatná kromě výživy a tréninkového cyklu i  ruční masáž. Požívá se jako nápravný způsob v rozličných formách/a to nejen ručně, ale i elektricky a vibračně/, při léčení různých tělesných nevolností, menších poranění svalů, šlach, kloubů a kostí. Všichni trenéři chrtů by měli být odborníky, alespoň v ručním použití třecí masáže. Je výhodné, vyzná-li se přitom trenér i v anatomii psa, ale není to nutné.

Ruční masáž musí být prováděna obratně a rozumně, má-li být účinná. Používá se v různých formách: Hlazení = hladivý pohyb. Cílem této masáže je prospět nervům. Použijeme jemného stisku, pohybujeme rukou /prsty a palcem široce rozevřeným/ opakovaně ve směru srdce.  Ťukání = ťukavý pohyb. Cílem je povzbudit svaly, nervy, kůži a zvýšit oběh krve. Jemně ťukáme konečky prstů, pak přitlačíme, plácáme a vrážíme prsty hluboko. Tento způsob masáže je vhodný při vymknutí svalů, natržení svalů, šlach atd. Poranění, známé jako natržené svaly a potlučené nohy, léčíme rovněž masáží spolu s obkladem z kaolinu, stejně tak i otoky a zápaly. Masáží léčime i plynatost. Třecí masáž je nejdůležitější ze všech forem masáže. . Měla by být používána pře i po všech cvičeních, vždy společně s ostatními druhy masáže. Je vždy spojena s hnětením a poklepáváním a nejvýhodnější je za použití Alco-Ectolinu. Alco-Ectolin je nový masážní prostředek, velice působivá látka, přirozená pro tělo. Je ve formě esteru. Působí příznivě například na krevní oběh. Na rozdíl od ostatních starších prostředků, nedráždí kůži. Stříká se přímo na tělo. je také velmi účinným prostředkem při léčení menších tělesných nevolností a menších poranění svalů, šlach a kloubů.

Svaly tvoří různé svalové skupiny: skupina 1 jsou svaly vedoucí zpod týlní kosti lebky, za ušima a podél krku až  mezi přední nohy. skupina 2 jsou svaly vedoucí od krku přes ramena a dál k loketnímu kloubu. Skupina 3 jsou svaly vedoucí od beder k zádům a od loketního kloubu přes žebra. Skupina 4 jsou svaly vedoucí od hřbetu k zadku. Skupina 5 jsou svaly vedoucí od zadku podél vnější části zadní nohy k hleznovému kloubu. Skupina 6 jsou svaly vedoucí uvnitř zadní nohy. Skupina 7 jsou svaly vedoucí na přední noze od loketního kloubu k zápěstí.

Aby celá věc byla jasná i začátečníkovi, nepojmenoval jsem žádné svaly v jednotlivých skupinách. Aby masáž byla úspěšná postupujeme při ní takto: Jak už jsme uvedli, nejlépe se masáž provádí pomocí Alco-Ectolinu, který se nejprve nastříká na povrh kůže pod srst a pak hned masírujeme. k masáži si sedneme rozkročmo, psa si otočíme směrem k sobě. Začneme svaly skupiny 1 v místě hned pod týlní kostí, tam kde končí hlava a začíná krk. podle tvaru svalu hněteme he rikama pevným, rychlým pohybem sem tam, dokud není masážní prostředek dobře vetřen. podobně postupujeme i při masáži ostatních skupin. při masáži svalů skupiny 3 jsou ruce umístěny nejprve pod loketním kloubem a odtud se pohybují kruhovitě  směrem přes žebra k hřbetu a zase znova dolů k ramenům a zpátky. Tato masáž zabírá největší část svalových skupin. Masáž skupiny 4 = velkého křbetního svalu, začíná postříkáním vrcholu šíje a odtud vycházíme při masáži. Palce ruou umístíme na zádech a prsty tlačíme na svaly. Masírujeme krátkými pohyby sem tam, podél celé délky jřbetu, pak hněteme hluboko do svalů pomocí tlaku palců  a kotníků. Na masáž 5  skupiny svalů´= vedoucí od zadku po zadní noze si musíme sednout obráceně, čelem k zadní části psa. Začínáme masírovat od zadku rychlým pohybem směrem dolů k hleznovému kloubu. Pak masírujem svaly z druhé strany zadní nohy. Tuto masáž nakonec skončíme tlumenými, zklidňujícími pohyby sem tam. Poslední skupina obsahuje svaly na přední noze pod loketním kloubem. Postříkáme tuto skupinu vně i uvnitř nohy. noha je při masáži zdvižena. Kroužíme po svalu rukama krátkými pohyby sem a tam směrem od lokte k zápěstí, palec na vnější straně a prsty uvnitř nohy. Musíme se zmínit ještě o jedné skupině svalů, která zasluhuje pozornost. Jsou to břišní svaly, které mají  být rovněž  masírovány. Nejprve postříkáme žalůdek a jemným stiskem rukou masírujeme svaly podél délky břicha směrem dozadu a dopředu. Takto namasírujeme všechny důležité svalové skupiny. Pak si namažeme ruce trochou slunečnicového nebo olivového oleje a provedeme prudkou třecí masáž po celém těle, asi v trvání 5-10 minut. Začneme od vrcholu krku za ušima, pokračujeme rychle směrem dolů přes zádové svalstvo a znovu k loktům, nahoru a podél žeber k hřbetu a zase dolů k loktům. Tento kruhový pohyb obsáhne tři skupiny svalů a několikrát ho rychle opakujeme. Pak namasírujeme zádové svaly tlakem palců podél zad s prsty tisknoucími se na svaly. Rukama potom několikrát přejedeme jedním tahem po celé délce zad až k zadku a nakonec poplácáme zádové svaly podél cejé délky. Pak masírujeme zadní části tlakem na svaly směrem dolů ne vnější straně nohy a směrem vzhůru  na vnitřní. Je to prakticky jediný, rychle se opakující kruhový pohyb nahoru a dolu. Přední noha se masíruje podobně tlakem ruky nahoru a dolů, palec venku, prsty uvnitř. Přišní svaly jsou masírovány způsobem dříve již popsaným. Při masáži zádových svalů musíme dbát na to, abychom netiskli prsty na svaly vedoucí přes ledviny a nepoškodili je.

 

 

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Statistiky

Online: 1
Celkem: 142278
Měsíc: 849
Den: 15